تبدیل لایه به smart object در فتوشاپ

سلام دوستان و همراهان همیشگی استاد گرافیک

با آموزش فتوشاپ درس دوازدهم مبحث تبدیل لایه به smart object در فتوشاپ در خدمت شما هستیم .

Smart Object یا اشیای هوشمند در فتوشاپ چیست ؟

smart Object ها یکی از پر فایده ترین ویژگی های فتوشاپ است. Smart Object لایه هایی هستند که اطلاعات عکس ها را از محل عکس ها و یاعکس های برداری مانند فایلهای فوتوشاپ یا Illustrator بدست می آورند. Smart Objects محتوای منبع عکس به همراه تمام ویژگی های اصلی آن را نگه می دارد و ادوبی بیان می کند که این شما را قادر می سازد تا ویرایشی سالم برای لایه ها در اختیار داشته باشید.. این ویژگی به ما کمک می کند تا وقت بسیار زیادی را که در طراحی وبسایت و رابطهای کاربری گرافیکی صرف می شود ، ذخیره کنیم در حالی که بدون آن باید کارهای بسیار زیادی را تکرار کنیم.

از اونجایی که Smart Object ها غیر مخرب ترین و انعطاف پذیرترین راه برای کار با لایه ها در فتوشاپ را ارائه میدهد به نفعمون هست که بفهمیم چه طور کار میکنه تا بتونیم بهترین کارایی رو از اونها بدست بیاریم.

تبدیل لایه به smart object

برای تبدیل لایه به Smart object  میتونید از دو روش زیر استفاده کنید:

۱- لایه مورد نظرتون رو انتخاب کنید و از منوی Layer گزینه Smart Object و سپس گزینه Convert to Smart Object  رو انتخاب کنید.

۲- میتونید روی لایه کلیک راست کنید و گزینه Convert to Smart Object رو انتخاب کنید.

با هر روشی که این کار رو انجام بدید شکل لایه شما به تغییر پیدا میکنه به شکل زیر دقت کنید.

 مثال کاربردی:

برای اینکه با مفهموم Smart Object بیشتر آشنا بشید من با یه مثال کاربردی براتون توضیح میدم:

من یه تصویر باز میکنم و طبق روش هایی که گفتیم اون رو به Smart Object تبدیل میکنیم و یه سری تغییرات میخوام در اون ایجاد کنم. میخوام یه انحنا در تصویرم ایجاد کنم در درس گذشته درباره ایجاد انحنا در تصاویر صحبت کردیم و دیدیم که چه طور میتونیم خیلی راحت انحنا ایجاد کنیم.

انحنا در فتوشاپ

 نکته خیلی مهمی که درباره Smart Object در فتوشاپ هست وباید بدونید اینه که وقتی تصویر یا لایه تون به Smart Object تغییر پیدا میکنه روی اون نمیتونید چیزی بکشید( ایزار Brush) رنگ کینید یا تغیراتی این مدلی انجام بدید. اما این کار هم یه روشی داره که در ادامه براتون توضیح میدم.

نحوه تغییر محتوای اسمارت آبجکت در فتوشاپ

برای تغییر محتویات اسمارت آبجکت بر روی لایه Smart Object  کلیک راست  کنید و گزینه Edit Contens را انتخاب کنید. بعد از این کار  یه سند ( Document) یا Tab جدید براتون باز میشه این سند شامل تمامی سورس Smart Object هستش شما میتونید تغییرات خودتون روش اعمال کنید و این تغییرات رو ذخیره کیند . با استفاده از دکمه Ctrl +S محتویات تغییر مکینه ، بعد از ذخیره شدن میتونید تغییراتی که در سند اصلی اعمال شده رو مشاهده کنید.

خب حالا میخوام در سند جدیدی که برام باز شده یا همون سورس Smart Object تغییر ایجاد کنم و اون چند عدد گل سفیدی که پایین تصویر وجود داره رو پاک کنم. برای این کار ابزار Spot Healing Brush Toolرو از جعبه ابزار انتخاب میکنم .   و بر روی ناحیه گل های سفید به حالت درگ کردن میکشم و پاک میشن . این سند رو ذخیره میکنم ( Ctrl+s ) . خواهید دید که این تغییرات بر روی فایل smart Object هم اعمال میشه و گل ها از تصویر پاک میشن.

 نکته مهم:Smart Object باعث میشه حجم فایل هاتون خیلی زیاد بشه چون اطلاعات اضافی رو در خود نگه میدارن

دوستان عزیز امیدوارم از این آموزش لذت برده باشید

تا آموزش های بعدی خدانگهدار

ثبت ديدگاه

لوگو استاد گرافیک

استاد گرافیک

تنها هدف ما ایجاد یک مرجع کامل از آموزش ها و ابزارهای طراحی برای گرافیست ها می باشد