تاریخچه پوستر در ایران

با عرض سلام خدمت همراهان استاد گرافیک، با سومین قسمت از مجموعه آموزش طراحی پوستر همراهتون هستیم. همونطور که در قسمت های قبل توضیح دادیم برای یک طراح حرفه ای شدن بهتره که اول تاریخچه و اصول طراحی پوستر رو بدونیم. در این قسمت تصمیم داریم تاریخچه پوستر در ایران رو بررسی کنیم.
در حدود ۱۵۰ سال قبل برای تبلیغات دینی و مذهبی با استفاده از طراحی های ساده اعلان های نوشتاری تهیه میشد که گاهی با نقوش زیبا و خط خوش اون ها رو تزئین می کردن.

تاریخچه پوستر در ایران

این اعلان ها بر اساس نیاز و درخواست مردم تهیه و در محل کار یا منزل نصب می شدن. در این آگهی ها خلاقیت زیادی به چشم نمیخورد و در همه اون ها از طرح های اسلیمی برای زیباسازی استفاده می شد.
با توسعه صنعت چاپ و پیشرفت هنر گرافیک، اعلان ها به شکل امروزی رواج پیدا کردند که از سبک طراحی غربی پیروی می کردند. سال ۱۳۰۷ بود که افرادی مثل برادران موشخ و ناپلئون سارواری به تهیه و طراحی پوستر در ایران اقدام کردند.

تاریخچه پوستر در ایران

از حدود سال ۱۳۲۰ بود که از پوستر ها و اعلان ها به طور جدی برای تبلیغات و اطلاع رسانی برنامه تئاتر ها و مقاصد سیاسی استفاده شد. این رسانه ارتباطی روز به روز بیشتر در بین مردم جای خودش رو باز کرد و در سال ۱۳۳۷ و با تاسیس دانشکده هنر های زیبای دانشگاه تهران، سر فصل طراحی پوستر برای دانشجویان تدریس شد.

تاریخچه پوستر در ایران

بعد از سال ۱۳۲۰ تحولی در طراحی پوستر ایران ایجاد شد و پوستر ها به طور کلی برای سه منظور سینمایی، سیاسی و تجاری استفاده می شدند. محمد بهرامی مشهور ترین طراح پوستر بود که تاثیر عمیقی بر این هنر گذاشت. هوشنگ کاظمی، صادق بریرانی و مرتضی ممیز از کسانی بودند که با توجه به فرهنگ و سنت ایرانی، علی رغم تاثیر سبک غربی طراحی پوستر انجام می دادند.
امیدوارم  تاریخچه پوستر در ایران مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشه، تا قسمت بعد آموزش طراحی پوستر همراه ما باشید.
لوگو استاد گرافیک

محمد کریمی

به شما کمک میکنم تبدیل به یک گرافیست ثروتمند شوید

ثبت ديدگاه