تاریخچه پوستر

با سلام خدمت همراهان استاد گرافیک، با قسمت دوم طراحی پوستر همراهتون هستیم. در این قسمت به طور مختصر تاریخچه پوستر رو بررسی می کنیم.
در قسمت قبلی آموزش توضیح دادیم که پوستر یک اثر چاپ و تکثیر شده از موضوعه که برای تبلیغ یا اطلاع رسانی یک مورد خاص طراحی میشه و در دسترس مردم قرار می گیره.

تاریخچه پوستر

پوستر یکی از زیر شاخه های هنر گرافیکه که از زمان قدیم با نام های مختلفی مثل تابلو اعلان، پلاکارد، آفیش و … مورد استفاده بوده. اولین پوستر انگیلسی توسط فردریک واکر به وسیله حکاکی روی چوب تهیه شد ولی ژول شره فرانسوی به عنوان پدر پوستر شناخته میشه.

تاریخچه پوستر

تولوز لوترک با طراحی ۳۲ پوستر و تعدادی آگهی تونست تاثیر بسیار زیادی در شکل گیری و تحول پوستر مدرن داشته باشه.  در سال ۱۸۹۱ اولین پوستر خودش رو در مولن روژ طراحی کرد که باعث شهرتش شد. تصویری که در بالا قرار داره یکی از طراحی های آنری دو تولوز لوترک است.
در گذشته پوستر ها رو بر روی تخته های با ابعاد ۶۰*۷۵ به صورت نوشتاری با یک یا دو رنگ طراحی میکردند و شخصی با آویزون کردن این تابلو به گردنش در سطح شهر قدم میزد و مردم از این طریق پوستر رو مطالعه می کردن.

تاریخچه پوستر

بعد از جنگ جهانی دوم هنر پوستر، در سایر کشور ها مثل لهستان، کوبا، ژاپن و بسیاری از کشور های دیگه پا به عرصه گذاشت. تاریخچه پوستر در ایران هم برمیگرده به دهه ۱۹۶۰ میلادی که با آثار مرحوم مرتضی ممیز و استادان طراحی، گرافیک وارد تحول جدی شد. در قسمت بعدی آموزش طراحی پوستر همراه ما باشید تا در این مورد بیشتر توضیح بدیم.
لوگو استاد گرافیک

محمد کریمی

به شما کمک میکنم تبدیل به یک گرافیست ثروتمند شوید

ثبت ديدگاه