تغییر سایز تصویر در فتوشاپ

سلام دوستان و همراهان همیشگی استاد گرافیک

با آموزش فتوشاپ درس هشتم مبحث تغییر سایز تصویر در فتوشاپ در خدمت شما هستیم .

تغییر سایز تصویر

یکی از پرکاربردترین قابلیت های نرم افزار فتوشاپ که بسیاری از افراد اعم از کارهای تخصصی و حتی بصورت عامیانه در کارهای معمول از آن استفاده میکنند تغییر سایز تصویر در فتوشاپ میباشد. ما در این آموزش به همراه شما قصد داریم تا به بررسی چگونگی تغییر سایز تصاویر (عکس ها) در فتوشاپ بپردازیم.

در ابتدا تصویر (عکس) مورد نظر خود را توسط برنامه فتوشاپ باز کنید.

خب حالا برای دسترسی به گزینه تغییر سایز (ابعاد) تصویر دو مسیر داریم:

مسیر اول: ابتدا به منوی Image برید  و پس از باز شدن کادر گزینه Image Size را انتخاب نمایید.

تغییر سایز عکس در فتوشاپ

مسیر دوم: کلید تر کیبی Alt+Ctrl+I را از صفحه کلید بفشارید.

پس از انجام یکی از روش های بالا کادر تغییر سایز با نام Image Size باز خواهد شد.

پنجره تغییر سایز تصویر در فتوشاپ

بررسی گزینه های در پنجره Image Size :

۱-Image Size : سایز حجمی تصویر شما در کنار این گزینه نمایش داده میشود.

۲-Dimensions :از این گزینه میتوان برای مشاهده ابعاد تصویر به واحد های مختلف اعم از میلیمتر، سانتیمتر، اینچ، نقطه، پیکسل و… استفاده میگردد. با کلیک بر روی این گزینه و باز شدن کادر زیر مجموعه های آن به واحد های اندازه گیری مختلف دسترسی خواهید داشت و از این پس میتوانید روبروی این گزینه ابعاد تصویر خود را پس از تغییر اندازه، به واحد انتخاب شده مشاهده نمایید.

روش تغییر سایز تصویر

۳-Fit to : این گزینه بصورت پیش فرض بر روی Original Size (سایز واقعی تصویر) قرار دارد. با کلیک بر روی دکمه این گزینه استانداردهای اندازه ای دیگری در اختیار شما قرار خواهند گرفت که قادر خواهید بود بوسیله این استانداردها تصویر خود را به همان اندازه تغییر دهید. قبل از استفاده از این امکان، از متناسب بودن سایز تصویر خود مطمئن شوید زیرا تصاویر کوچک پس از بزرگ شدن کم کیفیت خواهند شد.

۴-Width: از این گزینه برای تغییر عرض تصاویر استفاده میگردد.

۵-Height : از این گزینه برای تغییر ارتفاع تصویر استفاده میگردد.

تغییر ابعاد تصوبر در واحد های مختلفی انجام میگیرد که کاربر قادر خواهد بود این واحد را تغییر داده و متناسب با نیاز خود از واحد دلخواه استفاده کند. برای تغییر واحد ابعاد تصویر کافیست بر روی دکمه واحد ابعاد در جلوی یکی از گزینه های Width و یا Height کلیک کنید.

۶-Resolution : از این گزینه برای تغییر کیفیت (تراکم پیکسلی) استفاده میگردد.

نکات کلیدی:

۱-تراکم پیکسلی برای کاربردهای مختلف تصویر متفاوت میباشد. مثلا برای کارهای چاپی ۳۰۰ پیکسل در هر اینچ و برای طراحی سایت ۷۲ پیکسل بر اینچ و… استفاده و تنظیم میگردد. پس در تغییر این گزینه دقت نمایید.

۲-در پنجره Image Size کادری قرار دارد که پیش نمایشی از تغییرات حاصل در تصویر قبل از تایید نهایی را به شما ارایه خواهد کرد

۸- گزینه Resample : خب دوستان اندازه تصویر من ۳۱*۵۰ هست. اگر گزینه Resample  رو غیر فعال کنم و بخوام برای مثال عرض تصویر رو به ۶۰ تغییر بدهم میبینیم که فتوشاپ به صورت خودکار ارتفاع رو به طور خودکار به ۳۷٫۲۱ تغییر میدهد. وقتی این گزینه غیر فعال است علامت زنجیر کنار گزینه های Width و Height  و Resoulation فعال میشود. با این روش تغییر سایز ما هیچ پیکسلی رو اضافه یا کم نکردیم فقط تعیین کردیم چه تعداد تعداد پیکسل در هر اینچ یا هر واحد اندازه گیری موجود باشه.

خب حالا اگر من گزینه Resample  رو فعال کنم فتوشاپ اجازه داره تا تعداد پیکسل های رو کم یا زیاد کنه. اگر من تصویر رو کوچیکتر کنم فتوشاپ مقداری اطلاعات تصویر رو حذف میکنه و همون طور که در تصویر زیر مشاهده میکنید حجم عکس کم میشه در اینجا سایز تصویر من ۶٫۳۴ پیکسل بود که به ۵٫۰۷ پیکسل تبدیل شد و در قسمت Dimention مشاهده میکنید که تعداد پیکسل ها هم کم شده.

resample در فتوشاپ

دوستان عزیز امیدوارم از این آموزش لذت برده باشید

تا آموزش های بعدی خدانگهدار

لوگو استاد گرافیک

محمد کریمی

به شما کمک میکنم تبدیل به یک گرافیست ثروتمند شوید

ثبت ديدگاه

آموزش های تخفیف دار جامع کورل دراو

آموزش برگه تقلب های کورل دراو ( به زودی )

قیمت اصلی محصول : 20/000 تومان